SOLD OUT

Tipy na servírování

Tato omáčka byla stvořena pro grilované steaky, ale je skvělá ke všem masům jako marináda nebo dip. Chutná je i na pečených bramborách, vajíčkách na toastu, snídaňový sendvičům nebo ke klasické anglickému nedělnímu obědu -  pečeným masem a zeleninou.

Co si myslíme my

Tato jemná omáčka má skvostnou slaně uzenou chuť. Lehce nasládlý základ z rajčat a cibule a kapka pravého anglického piva ale se k sobě hodí perfektně. Velmi univerzální omáčka.

Složení

Rajčata, cibule, červený vinný ocet, pivo Bath Ales Gem, ančovičky, česnek, melasa, hořčice, chipotle papričky uzené v dubovém dřevě, sůl

Serving suggestions

Made for BBQ steaks, but goes with all meats as a marinade or a smokey savory dip.  Great on a baked potato, eggs on toast, breakfast sandwich even with your Sunday roast.

What we say

Lovely mild sauce with superb savory smokey flavour.  Slightly sweet tomato/onion base and a hint of real ale combines perfectly. A very versatile sauce.

Ingredients

Tomatoes, Onion, Red Wine Vinegar, Bath Ales Gem, Anchovies, Garlic, Molasses, Mustard, Oak Smoked Chipotle, Salt

Description

Using our unique 18 hour oak smoked and dry roasted caramelised Chipotles, coupled with a healthy splash of the mighty Bath Ales Gem, this sauce is a steak lovers dream come true! With strong smoky flavours this sauce is perfect for marinating or dipping and is ideal in a good BBQ steak roll. This is the must have steak sauce so If you like Bath Ales and you like chilli you must try Brimstones sister sauce – Firecore. A cider based delight!

140ml

Heat level 1/10

190KC

upton Cheyney brimstone smokey steak sauce